Вода – одна з найбільш загадкових речей у Всесвіті. Досі ніхто не може пояснити, як вона утворилася взагалі, яким чином з’явилася на Землю, чому саме у ній зародилося життя. Ніхто не може дати пояснення, чому вода має аж три т.зв. «агрегатних стани» – ніяка інша речовина на таке не здатна. Чому саме молекула води – найменша у відомому нам Всесвіті?
Питань – багато, відповідей бракує. То й не дивно, що з водою – найбільш розповсюдженою речовиною на Землі – пов’язано чи не найбільше вигадок і міфів.
Оскільки вода – у тому чи іншому вигляді – найбільш вживаний людством продукт, виникає багато запитань щодо її походження, якості і т.ін. Все-таки, нам не байдуже, що ж ми споживаємо. Отже, давайте потроху розберемось.
Ну, по-перше, походження води. Загалом, води на Землі багато. Біда тільки в тому, що питної води – тільки 1% від загальної кількості. А води, яку можна вживати без попередньої підготовки – ще менше. Тому чиста питна вода стає дедалі великою цінністю. У деяких регіонах земної кулі – дорожче нафти.
Отже, воду, загалом, прийнято розділяти на природну і спеціально підготовлену.
Природна вода – це рідина, яка у процесі видобутку, розливу, транспортування, зберігання та споживання не змінює свій природній фізико-хімічний склад та властивості. Якщо заглибитись у класифікацію, то можна виокремити такі три види: лікувальна, лікувальна-столова та столова. Різниця тут полягає у кількості та наслідках вживання.
Лікувальну воду – наприклад, «Нафтуся», «Куяльник» – можна вживати тільки за рекомендацією лікаря відповідної спеціалізації, у визначених обсягах, за певною схемою та певної температури. Така вода – це рідкі ліки. Її не можна вживати надмірно, на власний розсуд і без потреби. Ну, не вживаємо ж ми антибіотики щодня!
Лікувально-столова вода – наприклад, «Поляна Квасова», «Плосківська» – відрізняється від суто лікувальної вмістом активних речовин – тут він значно менший, вплив на людський організм значно м’якший, але він є! Відтак, таку воду можна час від часу вживати у більшій кількості, але при цьому не можна забувати, що вона так само має певний лікувальний ефект. Тому вживайте тільки ту воду, яка за показниками відповідає достеменно відомим Вам проблемам Вашого організму – печінка, нирки, шлунково-кишковий тракт, і т.ін. І, все одно, не захоплюйтесь!
А столова вода – це вода, яку можна вживати щодня, без обмежень у кількості та часі. Вміст солей та мінералів у ній знаходиться на рівні фонових значень і ніякого клінічно помітного впливу на організм не має.
Єдине, що тут можна зауважити – занадто велика кількість спожитої води – як і все, що занадто – теж не корисна. Не слід розуміти, що «без обмежень» – це тотожне «до безтями». У середньому, людині вагою 80-90 кг достатньо 1,5-2 л. рідини на добу. Включно з тією рідиною, яку Ви споживаєте у вигляді кави, чаю, компоту, перших страв, і т.п. Не обтяжуйте свої нирки та серце зайвою роботою – їм є чим зайнятись. Але майте на увазі, що менше 1 л на добу призводить, наприклад, до передчасного старіння людського організму, і Вашого – теж.
Тепер про спеціально підготовлену воду. Її можуть ще називати очищеною або доочищеною, відновленою, підготовленою, ремінералізованою – ну, і ще багато визначень. Основна її відмінність від води природної полягає в тому, що при її виготовленні застосовують спеціальні технології та обладнання. Найбільш поширений метод – т.зв. «зворотній осмос». Ця штука – такий спеціальний фільтр, з отворами, що дорівнюють розміру молекули води, через який під великим тиском прокачують рідину. У нашому випадку – воду, але можна і олію, нафту чи будь-яку іншу рідину. Звичайно, що ті, хто фільтрує воду, нічого іншого на цьому осмосі не фільтрують. Тут ще важливий той момент, що первинне походження води при цьому процесі не має ніякого значення – з свердловини вона, водогону, криниці, хоч калюжі – на виході будемо мати однаковий продукт: абсолютно чисту воду, щось на кшталт дистильованої. Там не буде практично нічого, окрім легендарних Н2О. А далі сумлінні виробники різними способами піднімають мінералізацію продукту до рівня фізіологічної повноцінності – не менше 100 мг на 1 л.
Ну, і наостанок, власне, про міф – яка вода краще? На це питання відповіді немає, як і мусить бути з міфом – тому, що питання поставлене некоректно. Що краще – день чи ніч? Ну, це ж, кому – як. І там, і там є свої цікавинки, правда ж?
Напевне, найкраще сформулювати так: це залежить від способу споживання. Якщо Ви хочете просто тамувати спрагу водою, підтримувати свій водний баланс – смачніше це бути робити водою природною. Якщо Ви, здебільшого, будете використовувати воду для приготування напоїв чи страв – ефективніше це робити на воді підготовленій. Ну, по-перше, це дешевше, а по-друге – така вода, завдяки меншій кількості солей та мінералів, краще взаємодіє з тими продуктами, які Ви у неї кладете. Звичайно, ніхто не може Вам заборонити готувати на природній, а пити – підготовлену. Це – тільки Ваш особистий вибір.
Якщо би мене хтось спитав поради, я б сказав: замовляйте обидві. З точки зору доцільності це буде на краще.
Це не єдиний міф про воду, їх багато. Наступного разу розберемось і з ними.